
Moje Publikacje
Poniżej chciałbym umieścić odnośniki do moich różnych publikacji naukowych. Na chwilę obecną nie ma tego zbyt wiele, ale wierzę, że wraz z moim osobistym rozwojem naukowym, będę miał się czym pochwalić.
Wszystkich spragnionych wiedzy i pogłębionego rozumienia Biblii zapraszam do lektury.
Pieśń Mojżesza i Baranka. Znaczenie muzyki wokalnej, instrumentalnej i tańca w tekście biblijnym na podstawie Ap 15,2–4 – studium egzegetyczno-teologiczne
Biblica et Patristica Thoruniensia, Vol 11,1 (2018)
Streszczenie. Muzyka towarzyszy wielu wydarzeniom opisanym w Biblii. Protagoniści wyrażają za jej pomocą radość, dziękczynienie, uwielbienie, a także ból i rozpacz. Jak pokazuje cała historia biblijna, a w szczególności tekst Apokalipsy, jakość i ukierunkowanie muzyki wyraża relację, w jakiej człowiek znajduje się wobec Boga. Poprzez studium synchroniczne oraz egzegezę autor stara się przedstawić wspomnianą zależność muzyki i wiary w Boga, ten sposób odpowiadając na pytanie o znaczenie wzmianek muzycznych w Biblii.
God’s victory and salvation. A soteriological approach to the subject in apocalyptic literature
(Boże zwycięstwo i zbawienie. Soteriolologiczne podejście do zagadnienia w literaturze apokaliptycznej)
​
HTS Teologiese Studies/ Theological Studies Vol 75,3 (2019)
Streszczenie. Jednym z głównych tematów literatury apokaliptycznej jest zbawienie ludu Bożego. Temat ten omawiany jest z wielu perspektyw, z czego jedną z najdonioślejszych wydaje się być Boże zwycięstwo. Ta perspektywa jest złożona z różnorodnych obrazów: wojny, zmagań, walki, a także sądu, współzawodnictwa i królestwa. Wszystkie te motywy można dostrzec w apokaliptycznym Bożym zwycięstwie. Można na to spojrzeć jak na schemat, który jest obecny w wielu tekstach. Różne zmienne dają różny pogląd na zagadnienie zbawienia. W ten sposób kształtowana jest narracja. W całej literaturze apokaliptycznej szczególne miejsce zajmuje Apokalipsa Jana. Chociaż korzysta ona z wcześniejszych tradycji, modyfikuje je i przekuwa w nową formę. Celem artykułu jest przedstawienie w jaki sposób, wspomniany schemat Bożego zwycięstwa, realizuje się w różnych przykładach tekstów apokalitpycznych i w jaki sposób są one reformowane w Apokalipsie Jana. Czym jest Boże zwycięstwo? Kto jest zwyciężany? Jakimi środkami? Co to oznacza dla ludzi? To są pytania, na które autor stara się udzielić odpowiedzi.